Rūpinkis savimi šiandien - nelauk rytojaus!

Raseinių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras
Muziejaus g. 5,
LT-60122, Raseiniai
tel. (8 428) 70 723
įm.k. 303212456
Paieška
Renginių ir minėtinų dienų kalendorius
<< balandis, 2019 >>
PATKPŠS
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

2019.04.12
Nubudusios erkės - grėsmė sveikatai

Raseinių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai įspėja, kad atšilus orams, žmonės mėgstantys laisvalaikį leisti gamtoje, turi būti budrūs ir nepamiršti gamtoje tykančių pavojų – erkių. Erkių sezonas prasideda ankstyvą pavasarį (vidutinė temperatūra, kuriai esant erkė išlieka aktyvi yra +7ºC) ir tęsiasi iki pirmųjų šalnų.

 Pabudus erkėms, padidėja rizika užsikrėsti erkių platinamomis ligomis. Tad iki pat vėlyvo rudens teks saugotis šių nariuotakojų. Lietuvoje dvi dažniausios erkių platinamos ligos – erkinis encefalitas ir Laimo liga.

Sergamumo erkių platinamomis ligomis situacija

2018 metais Raseinių rajone buvo užregistruota 20 erkių platinama liga susirgimų, t. y. 8 susirgimais mažiau nei praėjusiais metais (2017 m. - 28 atv.). 2018 m. Raseinių rajone užregistruoti 16 Laimo ligos (2017 m. -23) ir 5 erkinio encefalito (2017 m.-5) atvejai.

 2018 m. Laimo liga sirgo 10 moterų ir 6 vyrai, iš jų buvo 7 miesto gyventojų ir 9 kaimo gyventojų. (1 pav.).

1 pav. Užregistruotų susirgimų skaičius Laimo liga,  Raseinių rajone,  pagal amžių ir gyvenamąją vietą 2018 metais

Šaltinis: Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras


Erkiniu encefalitu sirgo 2 moterys ir 3 vyrai. Miesto gyventojų sergamumas erkiniu encefalitu buvo didesnis nei kaimo (2 pav.).

2 pav. Užregistruotų susirgimų skaičius erkiniu encefalitu, Raseinių rajone, pagal amžių ir gyvenamąją vietą 2018 metais

Šaltinis: Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras

Ką daryti, jei įsisiurbė erkė?

Jokiais būdais netepkite erkės riebalais ar kremu - jai uždusus visas užkratas patenka į žaidą, tuomet neišvengsite ligos.

Erkę reikia kuo skubiau ištraukti. Geriausia jei dažnai būnate gamtoje nusipirkti erkių traukiklį, kuris nėra brangus, tačiau labai patogus. Su juo lengvai galima ištraukti erkę jos nepažeidus. Jei visgi neturite traukiklio, galima bandyti su patogiu pincetu, tačiau traukiant erkę itin svarbu nesugriebti jos už pilvelio, nes erkė nutrūks. Suimti reikia kuo arčiau odos - už galvutės, tuomet staigiu judėsiu ją ištraukti. Ištraukus erkę, vietą, kurioje ji buvo įsisiurbusi reikia dezinfekuoti. Ištirti erkę netikslinga, nes ne visos net ir užsikrėtusios erkės sukelia ligą. Apie mėnesį būtina stebėti savo savijautą ir atsiradus pirmiesiems į gripą panašiems požymiams ar paraudonavus įsisiurbimo vietai, reikia kreiptis į šeimos gydytoją.

Kaip apsisaugoti nuo erkių platinamų ligų?

• vykstant į gamtą tinkamai apsirengti – dėvėti uždarus drabužius ilgomis rankovėmis, ilgas kelnes sukištas į batus ar kojines. Pasirinkti šviesesnius drabužius, nes ant jų lengviau pastebima ropojanti erkė;

• drabužius ir atviras kūno vietas apsipurkšti erkes atbaidančiomis priemonėmis (repelentais). Svarbu nepamiršti, kad visų repelentų poveikis yra trumpalaikis, todėl reikėtų įdėmiai perskaityti naudojimo instrukciją ir priemonę naudoti pagal gamintojo/tiekėjo nurodymus;                

• miške patartina vaikščioti takeliais, poilsiui pasirinkti sausą, atvirą miško aikštelę. Nepatartina sėdėti ar gulėti ant žolės, reikėtų pasikloti antklodę ar kilimėlį;                             

•  sugrįžus į namus būtina atidžiai apžiūrėti savo kūną, išsišukuoti plaukus, nusiprausti po dušu;                                                                                                           

• parkuose, soduose, gyvenamųjų namų teritorijose tinkamai prižiūrėti aplinką: nuo ankstyvo pavasario pjauti žolę (neleisti jai užaugti aukštesnei nei 10 cm), naikinti  menkaverčius krūmus, išvežti augalines šiukšles.

Efektyviausias būdas apsisaugoti nuo erkinio encefalito – skiepai

Taip pat primename, kad viena efektyviausių apsisaugojimo nuo erkinio encefalito priemonių – skiepai. Dėl skiepų rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją. Deja nuo Laimo ligos skiepų nėra, tad belieka imtis rekomenduotų atsargumo priemonių.

Pasiskiepyti nuo erkinio encefalito galima ištisus metus

Vakcina nuo erkinio encefalito yra mokama, tačiau ligos gydymas ir reabilitacija kainuoja kur kas daugiau. Skiepo sezoniškumo nėra ir pasiskiepyti nuo erkinio encefalito galima ištisus metus. Tačiau specialistai rekomenduoja vakcinaciją pradėti žiemą arba ankstyvą pavasarį. Žmogus tampa visiškai apsaugotas praėjus 2–3 savaitėms nuo antrosios vakcinos dozės suleidimo. Efektyviai apsaugai palaikyti skiepą nuo erkinio encefalito reikia atnaujinti kas 3–5 metus. Tad prisiminkite – gal jau atėjo metas palaikomajai skiepo dozei?

 

                                 Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stebėseną, Asta Kavaliauskienė


Atgal
Kokiais informacijos šaltiniais daugiausia naudojatės, gilindami savo žinias apie sveikatą?

Klausau radijo, žiūriu televizijos sveikatos laidas
Skaitau laikraščius, žurnalus ir kitus periodinius leidinius, brošiūras, atmintines, straipsnius sveikatos tematika
Naudojuosi gydytojų ir kitų sveikatos priežiūros darbuotojų konsultacijomis, patarimais
Naršau interneto svetaines, kuriose skelbiama informacija sveikatos klausimais
Sveikatos informacija nesidomiu
Daugiau informacijos