Liga, kurią pripažinti sunku

Alkoholizmas ar žalingas alkoholio vartojimas – vis dar Lietuvoje itin paplitusi problema. Nuo šios ligos nesame apsaugotas nei vienas, todėl ypač svarbu kuo daugiau viešai kalbėti apie jos sukeliamus pavojus ir tai, jog būtina laiku kreiptis kvalifikuotos pagalbos. Nuo 2019 metų Raseinių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras organizuoja ir teikia nemokamas priklausomybės konsultavimo paslaugas tiek priklausomybę nuo alkoholio patiriantiems asmenims, tiek jų šeimos nariams. Konsultantas Žydrūnas Stumbra mūsų miesto ir rajono gyventojams padeda atpažinti ligą, motyvuoja keisti žalingus alkoholio vartojimo įpročius, pataria ir nukreipia ten, kur galima gauti reikalingą gydymą ir kitą reikiamą pagalbą. Šiandien dalinamės pokalbio su Žydrūnu ištrauka, kuri, tikimės, padės kiekvienam skaitančiam į šią problemą pažvelgti kitaip ir padės ligą ne tik atpažinti, bet ir pripažinti bei motyvuotai kreiptis pagalbos.
Turbūt pirmiausiai reikėtų pradėti nuo esmės: kas yra ta priklausomybė nuo alkoholio? Dažnai tenka girdėti visuomenėje sklandančią nuomonę, jog tai silpnų, apsileidusių ir bevalių asmenų problema. Tai tiesa, ar šios problemos šaknys kur kas giliau?
Tarptautinėje TLK-10 klasifikacijoje priklausomybė yra įvardijama kaip liga, tai yra elgesio, kognityvinių ir fiziologinių reiškinių kompleksas, kuris atsiranda dėl kartotinio medžiagos vartojimo. Tipiškiausi šio sindromo požymiai yra stiprus troškimas vartoti psichoaktyviąją medžiagą, sunkumas kontroliuoti vartojimą, vartojimas, nepaisant žalingų pasekmių, medžiagos vartojimas asmeniui yra svarbesnis nei kiti veiksmai ar įsipareigojimai, padidėjusi tolerancija vartojamai medžiagai ir kai kuriais atvejais fizinės abstinencijos būklė.
Ar tai tik silpnų, apsileidusių ir bevalių asmenų problema? Tikrai ne. Visuomenėje manoma, kad asmuo užimantis aukštas pareigas, tai jis neturi problemų su alkoholio vartojimo. Kalbame apie ligą, kuri besiformuodama dėl medžiagos vartojimo, nesirenka asmens išsilavinimo ar gyvenimo pasiekimų. Jaunystėje, kai asmuo pradeda vartoti alkoholį nemano, kad besilinksminant ateityje gali susirgti priklausomybe. Šia liga gali susirgti arba jau serga įvairaus sluoksnio žmonės. Tai gali būti gydytojas, kunigas, seimo narys, firmos direktorius, bedarbis ar benamis.
Ne paslaptis, kad tiek nuo alkoholio priklausomi asmenys tiek jų artimieji dažnai pasimeta: kur ta riba tarp saikingo ir jau žalingo alkoholio vartojimo. Kada jau visgi reikėtų sunerimti ir kokie ženklai išduoda, kad žmogus yra priklausomas nuo alkoholio?
Tiek vartojantis, tiek ir jo šeimos nariai daugybę metų yra linkę slėpti esamą problemą, kad tik kas nesužinotų. Tai vienintelė liga, kurią visomis priemonėmis bandoma užmaskuoti. Bet koks alkoholio vartojimo kiekis gali privesti prie žalingo vartojimo ar priklausomybės. Vartojantis asmuo mano, kad čia nieko tokio: aš turiu darbą, neprašau pinigų ir nevalkatauju, kaip kiti ir panašiai. Šeimos nariai pradeda matyti kitaip, darosi nebe gerai gyventi dėl asmens vartojimo. Nedideli alkoholio vartojimai progomis, pereina į dažnus savaitgalio pobūvius, didėja suvartojimo alkoholio kiekis, kūno tolerancija medžiagai, vartojamas medžiagos kiekis nebesukontroliuojamas, sergama rytais, vengiama atsakomybės, atidėliojami svarbesni reikalai, manipuliavimai, melavimai, pasiteisinimai ir t.t. Žmogus sako „noriu geriu noriu negeriu, neturiu jokių bėdų“. Pasiūlykite asmeniui nevartoti keletą mėnesių ir pamatysite rezultatą, ar pavyko atsilaikyti ką pažadėjo. Kai asmuo neatsilaiko užsibrėžto blaivybės laiko, išgirsite daugybę pasiteisinimų: kažkas netikėtai užėjo svečių, sunervino, na tokia proga ir t.t.
Visuomenė vis drąsiau viešai kalba apie savo problemas, vis daugiau žmonių nebeslepia, jog lankosi pas psichologą ar psichoterapeutą. Kokia situacija su priklausomybėmis? Ar alkoholizmas mums vis dar yra stigma? Galbūt todėl daugeliui priklausomų žmonių taip sunku pripažinti priklausomybės faktą ir pradėti ieškoti pagalbos?
Stigma vis dar yra… Pakeisti įsisenėjusias nuostatas tokiais socialiai jautriais klausimais yra be galo sunku, tačiau šiuo metu išties gerėjančias tendencijas jaučiame. Žmonės kreipiasi pagalbos dėl priklausomybės sprendimo būdų ne tik į priklausomybės konsultantus, bet ir psichologus, psichiatrus, gydosi priklausomybių centruose, reabilitacinėse bendruomenėse, dalyvauja anoniminių alkoholikų susirinkimuose. Pagalba vartojančiam ir jo šeimos nariams yra, tik reikia išdrįsti kreiptis.
Kad ir kiek ilgai neigiant priklausomybės faktą, vieną dieną, kortų namelis visgi sugriūna ir tada dažniausiai ateina suvokimas, jog taip gyventi daugiau nebeįmanoma. Nuo ko tada pradėti? Kur ir kokios pagalbos ieškoti?
Šeimos nariai daugybę metų maldauja, prašo, gąsdina, kad kažką darys jei asmuo ir toliau vartos alkoholį, bet taip niekas ir nesikeičia. Dažniausiai sako, kad situacija tik blogėja. Kokia prasmė daryti vieną ir tą patį, bet tikėtis kitokio rezultato? Gal reikėtų kažką daryti kitaip?
Žmonės bijo kreiptis pagalbos dėl apkalbų, medicininių įrašų į ligos istoriją ir t.t. Asmenys matantys savo vartojimo problemą ar jų šeimos nariai, gali kreiptis pagalbos pas priklausomybių konsultantus. Pokalbis su konsultantu vyksta konfidencialiai, asmeniui pageidaujant, gali būti neatskleidžiama jo tapatybė. Konsultantas padės atpažinti rizikingą, žalingą vartojimą, priklausomybės požymius, tik nenustatant diagnozės. Konsultantas suteiks informaciją apie pagalbos būdus artimiesiems ir problemų dėl alkoholio vartojimo turinčiam asmeniui. Nuoširdžiai kviečiu ir siūlau startuoti kartu.
Galbūt šį straipsnį skaitys žmogus, kuris savo aplinkoje gyvena kartu su priklausomu nuo alkoholio asmeniu, pastebi problemą, tačiau nežino nuo ko pradėti. Todėl pabaigai gal galite pasidalinti, kaip priklausomam asmeniui gali padėti jo artimieji ir draugai? Kokia pagalba tokiu atveju reikalingiausia, o ko galbūt geriau išviso nedaryti?
Šį klausimą detaliai geriau būtų aptarti individualioje konsultacijoje. Su artimaisiais pirmiausiai reikėtų išanalizuoti, kas vyksta, ką bandė daryti, kodėl tai nepadėjo ir kaip keisti savo elgesį, kad paskatinti vartojantį ieškoti pagalbos. Negalime pakeisti kito žmogaus nei mąstymo, nei elgesio, bet galime keistis patys. Keisdamiesi patys, galime sudaryti sąlygas, kad pas asmenį vartojantį alkoholį atsirastu motyvacija keisti savo įpročius. Kiekviena situacija individuali… Kviečiu registruotis, drąsiai ateiti ir aptarti. Išeitis yra!
Primename, kad konsultacijos pasirinktinai teikiamos nuotoliniu arba kontaktiniu būdu (Muziejaus g. 5, Raseiniai). Artimiausiu metu kontaktinės priklausomybių konsultavimo paslaugos bus teikiamos ir laisvų vietų turime balandžio 27, gegužės 11 ir 25 dienomis. Registracija telefonu: 8 428 70 723. Jokių papildomų asmens duomenų ir gydytojo siuntimo nereikia.