Minint pasaulinę dieną be tabako prevenciniai susitikimai

Kasmet, gegužės 31 dieną, Pasaulio sveikatos organizacija ir jos partneriai mini Pasaulinę dieną be tabako. Jos metu atkreipiamas dėmesys į žalą sveikatai bei kitas su tabako gaminių vartojimu susijusias rizikas. Šią dieną siekiama atkreipti rūkančiųjų dėmesį ir paskatinti atsisakyti rūkymo savo ir savo artimųjų sveikatos labui.
Beveik trečdalis suaugusių planetos žmonių rūko, tai sudaro apie 1,3 milijardo rūkorių pasaulyje. Lietuvoje rūko šiek tiek mažiau nei pusė vyrų ir 10-15% moterų. Net ketvirtadalis vyresnio amžiaus moksleivių Lietuvoje rūko nuolat, o rūkyti bandęs yra kas antras. Pastebėta, jog daugėja jauno amžiaus rūkančių merginų. Statistika skelbia, jog mergaičių tabako gaminių vartojimas beveik susilygino su berniukų. Nerimą kelia taip pat elektroninių cigarečių paplitimas tarp jaunimo. Lietuvoje 65% 15–16 metų moksleivių nurodo bent kartą per pastaruosius metus bandę rūkyti elektronines cigaretes. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), kasmet minėdama šią dieną, siekia atkreipti dėmesį į skirtingas, su rūkymu susijusias, problemas.
Gegužės mėnesį Raseiniuose lankėsi Judėjimo „Stabdyk nusikalstamumą“ Kauno regiono skyriaus pirmininkas Darius Joneikis. Per tris dienas svečias apkeliavo 7 rajono ugdymo įstaigas: Raseinių rajono Šiluvos gimnaziją, Raseinių Viktoro Petkaus pagrindinę mokyklą, Raseinių r. Betygalos Maironio pagrindinėje mokykloje, Raseinių rajono Ariogalos gimnazijoje, Raseinių rajono Nemakščių Martyno Mažvydo gimnazijoje, Raseinių rajono Viduklės Simono Stanevičiaus gimnazijoje, Raseinių Šaltinio progimnazijoje. Penkiolikoje užsiėmimų dalyvavo kiek daugiau nei 600 moksleivių iš skirtingų amžiaus grupių (3-11 klasių).
Lektorius vaizdžiai papasakojo mokiniams apie psichoaktyvias medžiagas, jų sukeliamą priklausomybę bei žalą ir aptarė prevencines priemones. Pasakojo apie el. cigarečių skysčiuose esančius žiurkių nuodus, taip pat randamas sintetines narkotines medžiagas ir jų poveikį žmogaus organizmui. Akcentavo, kad net ir pavartojus jų tik vienintelį kartą, jau gali atsirasti priklausomybė. Remdamasis konkrečiais pavyzdžiais, apibūdino, kokios medžiagos būna sumaišomos elektroninių cigarečių skystyje. Niekas negali pasakyti, kas yra skysčiuose ir kokia bus reakcija su jaunu organizmu. Pateikė faktų apie neatsakingą jaunų žmonių „garinimo” smalsumą, savo kalbą pagrįsdamas gyvenimiškais pavyzdžiais lektorius akcentavo rūkymo pasekmes, pavojingą sveikatai elektroninių cigarečių sudėtį, cheminių medžiagų poveikį organizmui.
Mokiniai turėjo galimybę išbandyti akinius, kurie imituoja apsvaigimo nuo alkoholio ir narkotinių medžiagų poveikį, įvertinti kokį pavojų kelia neblaivus ir apsvaigęs žmogus. Tiesios linijos testą įveikti sekėsi sunkiai! Paauglystės laikotarpiu, kuris susijęs su rizika ir eksperimentavimu, įskaitant psichoaktyvių medžiagų vartojimą, lektorius skatino ,,netestuoti“ savo kūno narkotinėmis medžiagomis, pagalvoti apie elektroninių cigarečių vartojimo žalą ir ilgalaikį jų poveikį. Visiems bei kiekvienam palinkėjo atrasti tinkamą pasirinkimą gyvenime. Mokiniams didelį susidomėjimą sukėlė praktiškai pabandžius kaip realybėje atrodo užsidėjus girtumo ar narkotikų poveikį imituojančius akinius. Taip pat buvo pristatyti narkotinių ir psichotropinių medžiagų organizme nustatymo testai.
Kiekvienas tėvas nori, kad jo vaikas užaugtų sveiku ir laimingu žmogumi. Vienas iš svarbiausių jūsų vaiko pasirinkimų bus – ar pradėti vartoti tabako gaminius. Būkite kritiški ir domėkitės vaiko pasirinkimais. To nuoširdžiai linkime matydami, kad kartais šio dėmesio pritrūksta.
Giedrė Vaidotienė
Visuomenės sveikatos specialistė
(jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų koordinatorė)