Prevenciniai susitikimai apie skaitmeninio pasaulio iššūkius

Šį pavasarį Raseinių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras Ariogalos, Betygalos, Prezidento Jono Žemaičio, Šiluvos, Viduklės Simono Stanevičiaus ir Nemakščių Martyno Mažvydo gimnazijose bei Raseinių Šaltinio ir Viktoro Petkaus progimnazijose suorganizavo 39 prevencinius susitikimus su VšĮ „Skaitmeninės etikos centras“ atstovais. Kuo ypatingi skaitmeninio pasaulio užkulisiai arba kaip medžiojamas dėmesys? Ką galiu valdyti skaitmeninėje erdvėje, o ko, ne? Kaip nesuklupti, ką patarti draugui ir kuo probleminis interneto naudojimas žalingas kiekvienam iš mūsų – apie tai pagal amžiaus grupes pritaikyto mokymų turinio pagalba kalbėjo lektorės Renata Gaudinskaitė ir Rasa Jauniškienė.
Lektorė Rasa Jauniškienė apie vizitą Raseiniuose sako:
„Gera buvo aplankyti Raseinius ir aplinkinius miestelius, pajusti, kuo gyvena jaunimas, vaikai, dalintis, diskutuoti. Kiekviena aplankyta mokykla buvo savita ir ypatinga. Su jaunimu kalbėjome apie interneto etiką, nagrinėjome ir nejaukias temas – patyčias, sekstingą, pornografiją, neapykantos kalbą internete, dalijomės tyrimų informacija apie ekranų laiko poveikį mūsų savijautai.
Mokinių pasidalinimai tik patvirtina, jog kuo daugiau veiklų mokykloje ar už jos ribų jie turi, tuo mažiau jų laisvalaikio prabėga įnikus į ekraną. Buvo klasių, kuriose mokiniai tvirtino kasdien prie ekrano pramogaujantys 7 val. ir daugiau. Kiek jūs miegate? – tuomet klausdavome mokinių, aptarinėdavome, ką miego trūkumas reiškia produktyvumui, gebėjimui įsiminti informaciją, imunitetui. Miego jiems tikrai trūksta, žmonės nuvertina miego reikšmę visame pasaulyje. Išnešti telefoną iš miegamojo ir įsigyti paprastą žadintuvą – nepaprasta, bet verta pabadyti, jei žinai, kad išmaniojo buvimas greta kenkia miego kokybei ir trukmei.
Buvo mokyklų, kuriose diskusijos su moksleiviais nenutrūkdavo ir paskaitoms pasibaigus, klausimų ir istorijų, kuriomis mokiniai norėjo dalintis – buvo daug. Internetas kupinas galimybių, o kartu – ir, regis, nematomų iššūkių, juos patiria ir suaugę, ir vaikai, paaugliai, todėl svarbu apie tai kalbėtis. Kviestume suaugusiuosius išeiti iš užburto rato, kada dėl technologijų konfliktuojama ir pereiti į tą pačią barikadų pusę, kurioje yra mūsų vaikai. Taisyklės – neabejotinai reikalingos, tik svarbu dėl jų susitarti taikiai ir nepavargti tai daryti“…
Būtent dėl šios priežasties bendradarbiavimas su VšĮ „Skaitmeninės etikos centras“ šiuo etapu nesibaigia. Esant sėkmingam projekto „Probleminio interneto ir kitų skaitmeninių technologijų naudojimo iššūkiai psichikos sveikatai: į pagalbą specialistui“ finansavimui 2022-aisiais metais Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondui lėšomis, Skaitmeninės etikos centras įsipareigoja organizuoti projekto metu parengtos praktiškai pritaikomos metodikos pristatymą ir pravesti žinių kėlimo bei kvalifikacijos tobulinimo mokymus Raseinių rajono specialistams. Probleminio interneto naudojimo požymių atpažinimas ir įvertinimas, pagalbos asmeniui aspektai, skaitmeninio raštingumo, susijusio su sveikatą tausojančiu skaitmeninių technologijų naudojimu, stiprinimo klausimai ir kt. – apie tai būtina kalbėti kuo daugiau, nes kol kas šių grėsmių, deja, bet tinkamai neįvertiname.