Raseinių rajone – lyderystė probleminio interneto naudojimo prevencijos klausimais

Kovo 30 d. kaimo turizmo sodyboje „Karpynė“ vyko pirmoji regioninė konferencija probleminio interneto naudojimo tema „Probleminis interneto naudojimas. Atpažinti. Pripažinti. Padėti.“ Konferencijoje dalyvavo pusšimtis dalyvių, kurių branduolys – rajono ugdymo įstaigų atstovai.
Probleminis interneto naudojimas (PIN) – tai platus terminas, apimantis įvairias interneto naudojimo formas, tokias kaip besaikis žaidimas, lošimas, apsipirkinėjimas internetu, pornografijos žiūrėjimas, socialinių tinklų naudojimas. Interneto naudojimas tampa probleminiu, kai ima trukdyti svarbioms kasdienėms žmogaus gyvenimo veikloms – darbui, mokslams, poilsiui, santykiams. PIN prilyginamas įprastinėms – alkoholio, narkotikų, tabako, azartinių lošimų – priklausomybėms. Dėl probleminio interneto naudojimo viso pasaulio psichikos sveikatos ir socialinės sistemos patiria vis didėjančią naštą.
Kupinas nuostabių galimybių ir kartais – neįtikėtinų rizikų, skaitmeninis pasaulis jau yra tapęs kasdienio mūsų gyvenimo dalimi. Su jo iššūkiais nuolat susiduria ir suaugusieji, ir – pažeidžiamiausi – vaikai. Stebėdami, kad susirūpinimas probleminio interneto naudojimo įtaka visuomenės sveikatai auga ir kasdien matydami rizikingo elgesio atvejus Raseinių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai ėmėsi lyderystės ir į regioninę konferenciją sukvietė nemažą būrį mokslininkų ir ekspertų, tyrinėjančių probleminį interneto naudojimą ir galinčių pasidalinti žiniomis, patirtimi, įžvalgomis.
Profesorė dr. Vesta Steiblienė dėstė elgesio ir medžiagų priklausomybių sąsajas ir sunkumus, susijusius su probleminio interneto naudojimo diagnostika bei pagalba, dr. Julius Burkauskas kalbėjo apie tai, kas tai yra probleminis interneto naudojimas bei kaip ši problema paplitusi pasaulyje, dr. Vilma Liaugaudaitė pristatė probleminio interneto naudojimo rizikų spektrą ir būdus išvengti probleminio elgesio internete, Skaitmeninės etikos centro steigėja Renata Gaudinskaitė kalbėjo apie tai, kur semtis motyvacijos technologijomis naudotis sąmoningiau ir kaip sustiprinti savo nusiteikimą, dr. Julius Neverauskas – apie tai, kaip kognityvinė elgesio terapija ir sąmoningo dėmesingumo praktikos gali padėti susiduriantiems su probleminiu interneto naudojimu, o prof. dr. Roma Jusienė – apie darbą su vaikais bei paaugliais ir pagalbos specialistams galimybes probleminio interneto naudojimo tema.
Suvokimą, kas yra priklausomybės, turime visi. Arba mums bent jau atrodo, kad jį turime. Kalbėti apie priklausomybių problematiką apskritai šiuo laikmečiu yra be galo prasminga ir svarbu, nes esminės priežastys, ypač psichosocialinės, iš esmės nesikeičia. Šį aspektą vienaip ar kitaip palietė visi renginio pranešėjai.
Tikime, kad ši konferencija įkvėps kitus Lietuvos regionus, taps tradicine prisidėdama ir prie prevencijos, ir prie geresnės diagnostikos probleminio interneto naudojimo srityje bei Lietuvos jaunų suaugusiųjų ir vaikų gyvenimo kokybės gerinimo. Esminė renginio žinutė – pradėkime nuo savęs. To visiems ir linkime.