Visuomenės sveikatos specialistai: vasario mėnesį ugdymo įstaigose didžiausią dėmesį skyrėme burnos sveikatai

Burnos higienos užsiėmimų organizavimas tikslinėse grupėse – viena iš visuomenės sveikatos priežiūros savivaldybėse veiklos krypčių. Jau tapo tradicija, kad vasario mėnesį visuomenės sveikatos specialistai didžiausią dėmesį skiria mažųjų burnos sveikatai. Pagrindinė priežastis – kalendorius primena, kad turime minėti Tarptautinę odontologo dieną arba jungtis prie įvairių, visoje šalyje organizuojamų iniciatyvų, skirtų burnos vėžio prevencijai.
Burnos higiena – nuo pirmojo dantuko
Norint džiaugtis sveikais dantimis, burnos higienos priežiūra turi tapti kasdieniu įpročiu. Specialistai primena, kad šiuos gebėjimus reikia pradėti ugdyti vos tik išdygus pirmajam dantukui. Už kūdikių ir ikimokyklinio amžiaus vaikų dantų priežiūrą, pirmiausia, yra atsakingi jų tėvai. Dėl nepakankamų motorinių įgūdžių vaikas negali pats kokybiškai pasirūpinti savo burnos higiena, todėl nuolatinė pagalba ir priežiūra reikalinga tol, kol mažylis pats teisingai ir kokybiškai išsivalo dantis, o įprotis tai daryti tampa neatsiejama dienotvarkės dalimi. Be kita ko svarbu nepamiršti savo elgesiu vaikams rodyti sektiną pavyzdį – ši auksinė taisyklė galioja ir šiuo atveju. Burnos sveikata ir higiena besirūpinantys tėveliai mažiesiems bus puikus pavyzdys, padedantis įsisąmoninti esminius ir žmogui pavaldžius sveikatos priežiūros principus.
Vaikų burnos sveikata gerėja, tačiau problema išlieka
Raseinių rajono moksleivių sergamumo apžvalga rodo, kad vaikų burnos sveikata gerėja, tačiau vis dar išlieka problema, kurios sprendimui reikalingas nuoseklus tėvų, visuomenės sveikatos specialistų bei burnos higienistų profilaktinis darbas. 2021–2022 mokslo metais 0–17 m. amžiaus mokiniai, kurių dantys sveiki, sudarė 33,8 proc., palyginus su 2020–2021 m. m. tokių mokinių dalis išaugo 4,9 proc. Didžiausia dalis turinčiųjų sveikus dantis nustatyta 0–6 m. amžiaus grupėje (59,1 proc.), tokių mokinių dalis išaugo 4,8 proc., palyginus su 2020–2021 m. m. 7–17 m. amžiaus grupėje mokinių, turinčių sveikus dantis, dalis sudarė 24,7 proc., palyginus su 2020–2021 m. m., išaugo 6,0 proc.
Akivaizdu, kad puoselėjant burnos sveikatą kiekvieno žmogaus asmeninis indėlis yra labai svarbus, nes dviejų labiausiai pasaulyje paplitusių burnos ligų – dantų ėduonies ir periodontito – atsiradimas didžiąja dalimi yra nulemtas mūsų elgsenos, t. y. burnos higienos įgūdžių stokos, mitybos pobūdžio, žalingų įpročių vartojimo ir pan. Dėl šios priežasties raginame visus tėvelius atkreipti dėmesį ir padėti vaikams išsiugdyti įpročius reguliariai valytis dantis bei nebijoti ir periodiškai apsilankyti pas gydytoją odontologą. Laiku pasirūpinus prevencija galima užkirsti kelią rimtoms burnos ligoms. Ugdymo įstaigose į pagalbą atkeliauja ir prevenciją vykdo visuomenės sveikatos priežiūros specialistai, kurie vasario mėnesį burnos sveikatos priežiūros principus aptarė ir praktines užduotis atliko su kiek daugiau nei 700 įvairaus amžiaus moksleivių.
Burnos sveikatos priežiūros galima mokytis linksmai
Rajono ugdymo įstaigose visą vasario mėnesį buvo, o kai kur pastarosiomis dienomis vis dar vyksta paskutinieji ciklo užsiėmimai apie dantų higienos svarbą ir tinkamas dantų higienos priemones. Mažieji mokėsi įvairių kūrybinių užduočių bei metodinių burnos sveikatos ugdymo priemonių pagalba: skaitė ir detaliai aptarė iliustruotą pasaką „Kariesas, Ėduonis ir Domo dantukai“, atliko burnos higienai skirtus mokomųjų pratybų „Asmens higiena“ puslapius, praktinius dantukų valymo įgūdžius tobulino kartu su dantų priežiūros bičiuliu Krokodiliuku ir intensyviai diskutavo apie mūsų burnos sveikatą žalojančius ir, priešingai, saugančius maisto produktus. Visų šių veiklų ir iniciatyvų tikslas vienas – padėti mažiesiems suvokti, kokios pasekmės laukia, jeigu savo burnos sveikata laiku ir tinkamai nepasirūpinsime.
Gerbiami tėveliai, kviečiame ugdymo įstaigoje vykusias sveikatinimo veiklas lygiai taip pat, kaip ir tiesioginę ugdymo proceso medžiagą aptarti namuose. Pasidomėkite, ką mažieji pamokėlių metu veikė, ko išmoko ir, svarbiausia, pasiūlykite mažiesiems šiuos įgūdžius pademonstruoti! Visi kartu saugokime mažųjų dantukus bei džiaukimės jų sveikomis šypsenomis.